LEVANDUĽOVÝ ZÁZRAK

sirup_levandula-27
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Kúsok tejto provensálskej, nádherne fialovej a voňavej bylinky si môže ľahko vypestovať každý z Vás, či už na balkóne, v kochlíku, alebo v záhradnom záhone, kde sa levandule darí najlepšie. To, že jej pestovanie sa naozaj oplatí, som pochopila minulý rok a odvtedy na levanduľu v akejkoľvek podobe nedám dopustiť. U nás doma je jednou z najpoužívanejších bylín. Prečo je tak širokospektrálna a ako ju môžeme využiť?

  • POKOŽKA

Levanduľové kvety obsahujú mnoho antibakteriálnych látok, vďaka čomu je levanduľa veľmi obľúbená v kozmetike. Upokojuje pokožku, najmä suché až mierne ekzémové časti, pomáha hojiť akné, je vynikajúca pri popáleninách, či pri uštipnutí komárom. Taktiež zmierňuje alergické prejavy. Levanduľový esenciálny olejček mám so sebou pre tieto prípady takmer vždy J

  • NERVOVÝ SYSTÉM

V ľudovom liečiteľstve bola odjakživa levanduľa velebená vďaka jej sedatívnym účinkom. Môže pomôcť pri bolestiach hlavy, pri úzkosti, nespavosti, či depresii. Spolu s Valeriánou je jednou z najznámejších bylín, ktoré sa používajú v prírodnom liečiteľstve ako náhrada syntetických liekov proti nespavosti a depresii. Pri takýchto potiažach je vhodná nielen tinktúra, ale tiež esenciálny olejček či sušená levanduľa, z ktorej si môžete pripraviť ukľudňujúci čaj, kúpeľ, či vrecúško, ktoré si môžete vložiť pod vankúš pred spaním.

  • KŔČE A ŽALÚDOK

Levanduľový čaj, či tinktúra pôsobia aj diureticky- zmierňujú nadúvanie a bolesti žalúdka spôsobené stresom. Utišujú tiež kŕče, a to aj v prípade bolestivej menštruácie.

V AKEJ FORME MOŽNO LEVANDUĽU VYUŽIŤ

Vždy zberáme rozkvitnuté kvety levandule, ideálne počas slnečného dňa.

Levanduľu najmä sušíme. Zbierame kvety aj so stonkou, ktoré poukladáme do malých kytičiek, zavesíme, a necháme vyschnúť. Sušená levanduľa je vhodná do čajov, tinktúr, či do kúpeľa. Vložte sušené kvietky do vrecúška a dajte do skrine proti moliam, alebo pod vankúš na lepší spánok.

Esenciálny levanduľový olejček vzniká destiláciou vodnej pary a oplatí sa ho mať v každej domácnosti. Používajte esenciálny olejček naozaj vysokej kvality, pre zvýšenie účinkov, ideálne olejčeky terapeutickej kvality. (Ja používam značku DoTerra).

Levanduľu môžete využiť aj v kuchyni, kedy si môžete pripraviť sirup, lahodnú limonádu, alebo cheesecake. Môžete si z nej vyrobiť aj liečivý domáci olejček. Využitie a spracovanie levandule je tak širokospektrálne, že si v nej každý nájde niečo, čo potrebuje.

Pridávam pár osvedčených repetov z našej domácnosti:)

LEVANDUĽOVÝ SIRUP

Levanduľový sirup má prenádhernú farbu a vôňu. Garantujem Vám, že ním ohúrite každého člena domácnosti a každú jednu návštevu, ktorá k Vám zavíta. A jeho výroba trvá len pár minút.

  • 3-4 plné hrsti levanduľových kvietkov očistených od stoniek
  • 1,5 l vody
  • 1 kg kryštálového cukru
  • 30 g kyseliny citrónovej
  • 1 citrón

Do hrnca dáme 1,5 L vody a necháme ju zovrieť. Medzitým si pripravíme kvietky levandule, ktoré očistíme od stoniek a neoplachujeme. Keď voda v hrnci zovrie, vypneme šporák a počkáme 1-2 minúty, kým voda nebude úplne vriaca. Do horúcej vody vložíme 3-4 hrste plné levanduľových kvietkov. Platí, že čím viac kvietkov, tým je sirup lepší a farebnejší. Neprežente to však úplne, aby sirup nezhorkol. Kvietky miešajte vo vode približne dve minúty. Voda by mala mať zeleno-modrý farbu. Následne pridajte 1 kg kryštáloveho cukru. Ak chcete mať zdravšiu variantu, pridajte trstinový cukor, avšak  prídete o tú krásnu farbu. Cukor miešajte až do úplneho roztopenia. Potom pridajte na kolieska nakrájaný citrón a 30 g kyseliny citrónovej. Čáry-máry a sirup je zrazu ružový J

Sirup nechajte odstáť na šporáku dva dni, a občas ho premiešajte. Po dvoch dňoch ho môžete scediť a dať do chladničky. Vydrží približne 2-3 týždne, ale u nás je do tej doby už dávno vypitý.

LUGO A LIMONÁDA

Zo sirupu si môžete pripraviť rôzne limonády, alkoholické alebo nealkoholické. A keďže sa tá alkoholická zložením podobá na nápoj „Hugo“, ktorý je s bazovým sirupom, ja som nazvala tento levanduľový nápoj „Lugo“

LUGO

  • 0,04 dc levanduľový sirup (alebo aj viac, podľa chuti)
  • 1 dcl Prosecco
  • 1 dcl Sóda
  • trochu citrónovej šťavy
  • ľad

Luga môžete dozdobiť mätovými listami, levanduľovými kvetmi, či kolieskom citrónu.

LEVANDUĽOVÁ LIMONÁDA

  • 1 dcl levanduľový sirup
  • 9 dcl voda/sóda
  • citrón, citrónová tráva
  • na ozdobu kvietky levandule a lístky medovky

DOMÁCI LEVANDUĽOVÝ OLEJČEK

Z levandule si viete vyrobiť domáci liečivý olejček, ktorý môžete použiť napríklad pri rôznych kožných problémoch, ako napr. ekzémy a popáleniny. Upokojuje svalstvo a celé telo. Blahodárne pôsobí na pokožku po opaľovaní. Jeho výroba je veľmi jednoduchá:

  • 1 l panenského olivového oleja
  • kvety levandule
  • kvalitný levanduľový esenciálny olejček

Do hrnca nalejete 1L panenského olivového oleja, a chviľkú ho ohrejete, cca do 40°C. Kým sa olej zohrieva, pripravte si sklenenú nádobu (ideálne z tmavého skla) a nasypte doň čo najviac kvetov levandule. Čím viac kvetov dáte, tým bude olejček voňavejší a liečivejší. Po zohriati oleja zalejete kvietky v nádobe tak, aby boli všetky kvietky ponorené, zavriete a necháte na tmavom mieste 4-6 týždňov. Občas ho počas lúhovania pretrepte alebo pomiešajte, aby sa uvoľnili silice. Olejček nakoniec zlejte, a pridajte doň aspoň 20 kvapiek esenciálneho olejčeka (ja používam DoTerru).

LEVANDUĽOVÝ ZÁZRAK

Share this post with your friends

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Detox podľa TČM a Herbs by Hupka

Po zimných mesiacoch, ktoré patrili z pohľadu Tradičnej čínskej medicíny (TČM) najmä ľadvinám, a kedy sme uprednostňovali teplé, dlho varené jedlá, prichádza jar. Jar patrí z pohľadu teórie

Read More »

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.