Môj vlasový príbeh (seboroidná dermatitída + ktorým látkam sa vyhnúť)

1790-EUR-2
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Vo svete kozmetiky a nielen v ňom, sa často stretávame s príbehmi, ktoré nás privádzajú k zmenám, či už zo zdravotných, alebo estetických dôvodov. A ktorý príbeh je lepší, než ten vlastný, že? Moje problémy s vlasovou pokožkou začali pomerne nenápadne, ale časom sa vyvinuli do dosť nepríjemnej situácie.

Všetko začalo zvýšeným vypadávaním vlasov. Postupne sa k tomu pridali ďalšie symptómy- lupiny, ktoré som si teda pomýlila s „bežnými“ suchými lupinami. Ale tieto boli o niečo iné- hrubšie, mastnejšie a sprevádzané svrbením. Občas som si našla vo vlasovej pokožky aj malé ranky, ktoré som si najskôr vysvetľovala ako dôsledok škrabania.

Navštívila som preto salón, v ktorom robia trichologické vyšetrenie, kde na kamerke vidíte celú pokožku hlavy. Diagnostikovali mi tam seboroickú dermatitídu a nie lupiny, ako som si spočiatku myslela. Toto zistenie ma viedlo k „honu na zdravú vlasovú kozmetiku“. Začala som sa viac zaujímať o zloženie produktov, ktoré používam. Aby som Vás nabudila, môj príbeh má šťastný koniec. Na tomto vyšetrení som bola približne 4 roky dozadu a po pár mesiacoch mi všetky problémy úplne zmizli.

Čo vám môžem v prípade potvrdenia seboroidnej dermatitídy poradiť je:

  1. Nechodiť nikdy spať s mokrou hlavou ale hneď si vlasy vysušiť- vlhké prostredie môže podporovať výskyt kvasiniek a zhoršovať stav seborei
  2. Pred umývaním vlasov si vmasírovať nimbový olej- je známy svojimi protizápalovými vlastnosťami Raz za 2 týždne použiť vlasovú masku z neem prášku (kúpite na akomkoľvek ajurvédsom eshope napríklad, alebo aj v bio predajniach). Takýto zápal upokojuje pokožku hlavy.
  3. Vyhnúť sa chemickému farbeniu hlavy- používať hennu. Tá vlasy nielen farbí ale aj vyživuje.

Okrem týchto všeobecných rád som sa zamerala aj na zmenu stravy (seborei určite nepomôže cukor, mliečne, či vyprážané jedlo), a začlenila som bylinky tradičnej činskej medicíny (na mieru predpísané skúsenou terapeutkou). 

Cesta k riešeniam a zlepšeniu bola pomerne dlhá, ale dnes môžem povedať, že lupiny, resp.seboreu nemám, a vlasy mi nadmerne nevypadávajú. Práve naopak, ako ste si možno aj všimli na Instagrame, kde mi ich často chválite. Každý prípad je však totálne individuálny, a preto je dôležité nájsť riešenie, ktoré pomôže konkrétne vám na daný problém. Moje vyššie uvedené tipy môžu slúžiť iba ako inšpirácia. 

KTORÝM ZLOŽKÁM SA VYHNÚŤ?

Pri výbere prípravkov na starostlivosť o vlasy by sme mali byť mimoriadne opatrní a informovaní o tom, aké zložky obsahujú. V dnešnej dobe je stále viac ľudí, ktorí sa snažia vyhýbať škodlivým látkam v kozmetike, a to z dobrého dôvodu. Špecificky by sme sa mali vyhýbať niektorým zložkám, ktoré môžu mať negatívny dopad na zdravie našich vlasov a vlasovej pokožky. Poďme sa pozrieť ktoré z nich to sú.

  1. Prvou a často diskutovanou zložkou sú sulfáty. Tieto látky sa využívajú pre svoje silné čistiace účinky, nízku cenu a schopnosť tvoriť veľmi bohatú penu. Najbežnejšie sa stretneme s látkami ako Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES). Ich hlavnou úlohou je odstrániť nečistoty a mastnotu z vlasov, avšak ich agresívne pôsobenie môže viesť k nadmernému vysušeniu pokožky hlavy a vlasov. Sulfáty môžu pri nadmernom používaní narušiť prirodzenú rovnováhu mazu, čo vedie k oslabeniu vlasových folikulov a potenciálne k vypadávaniu vlasov.
  2. Druhým typom zložiek, ktorým by sme sa mali vyhnúť, sú parabény. Tieto látky pôsobia ako konzervanty a zabrániť rastu baktérií a plesní v kozmetických produktoch. Avšak ich používanie je kontroverzné kvôli potenciálnym endokrinným rušivým účinkom, čo znamená, že môžu narušiť hormonálny systém človeka. Najčastejšie používané parabény zahŕňajú methylparaben, propylparaben, a butylparaben.
  3. Silikóny sú v konvenčnej kozmetike veľmi obľúbené- práve vďaka nim máte po umytí tak hebké a jemné vlasy. Čo sa za tým však skrýva? Silikóny obaľujú vlas, vytvoria nepriepustný film, vďaka čomu sa nemôže do vlasu dostať výživa. Vlasy tak trpia, rýchlejšie sa zamastia a nemajú optimálne prostredie pre zdravý rast. Označujú sa koncovkami -thicone, -icone, -siloxane, -silane, -thiconol, (D4), (D5).
  4. Syntetické parfumy (Parfum alebo Fragrance) sú ďalšou zložkou, ktorá môže pôsobiť dráždivo, najmä na citlivú pokožku hlavy. Vône v prípravkoch na vlasy môžu vyvolať alergické reakcie alebo dermatitídu, a preto je rozumné uprednostňovať produkty, ktoré sú označené ako bez parfémov alebo obsahujú len prírodné aromatické látky.
  5. Nakoniec, pozornosť si zaslúžia aj minerálne oleje ako napr. paraffinum liquidum. Tieto oleje sú deriváty ropy a môžu upchávať póry na pokožke hlavy. 

Látok je samozrejme viac, no tieto považujem za najvážnejšie- v každom prípade dnes existuje už mnoho aplikácii (INCI dekóder), kde si môžete pozrieť podrobnejšie zloženia.

Na záver by som rada pripomenula, že trh už dnes ponúka množstvo alternatív, ktoré sú šetrné nielen k vašej pokožke, ale aj k životnému prostrediu. Možno sú finančne náročnejsie, ale vaše vlasy a pokožka vám za to budú vďačné. Nenechajte sa však strhnúť často až omamným BIO marketingom na etiketách, ale dôkladne si prečítajte zloženie (INCI). Ešte pre info, zloženie je v poradí podľa toho , ktorej látky je najviac. Čiže ak je prvé aqua, znamená to, že v produkte ja najviac percentuálne zastúpená voda atď.

Na našom webe nájdete 2 druhy šampónov a masku, verím, že si ich obľúbite! Krásne penia, voňajú, a obsahujú kopu bylinných extraktov. Prechod z bežných na prírodné vlasové produkty môže byť zo začiatku trošku nepríjemnejší, no je to zväčša len prechodné obdobie ktoré teba vydržať- vlas a pokožka sa čistí od predošlých nánosov.

P.S. Pýtate sa, tak odpovedám- ja mám kučeravé vlasy a robím si CGM (Curly girl method). Z mojej ponuky používam oba šampóny (ktorého viac ostane na sklade, haha- true story), a aj masku. Raz za dva mesiace, kedy sa chodím do salóna strihať mi dávajú šetrnejší, aj keď sulfátový šampón- v tomto prípade je to OK- keď mám pocit, že sú vlasy nadmerne zaťažené stylingovými prípravkami, je fajn ich poriadne odmastiť. Okrem toho teda používam odporúčané stylingové prípravky na môj typ kučier (prírodné zloženia).

To je na dnes všetko, a ak máte nejaké otázky, kľudne mi napíšte na veronika@herbsbyhupka.com. Rada zodpoviem. Ak si chcete pozrieť recenzie na naše vlasové produkty, kliknite na náš instagram (herbs_by_hupka).

Môj vlasový príbeh (seboroidná dermatitída + ktorým látkam sa vyhnúť)

Share this post with your friends

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Detox podľa TČM a Herbs by Hupka

Po zimných mesiacoch, ktoré patrili z pohľadu Tradičnej čínskej medicíny (TČM) najmä ľadvinám, a kedy sme uprednostňovali teplé, dlho varené jedlá, prichádza jar. Jar patrí z pohľadu teórie

Read More »

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.